Поздравление Главы Чувашии Михаила Игнатьева с Международным днем защиты детей

31 мая 2013 г.

Хаклӑ ентешӗмӗрсем!

Сире ҫак ҫутӑ та паллӑ уявпа – Ачасене хӳтӗлемелли пӗтӗм тӗнчери кунпа пӗтӗм чунтан саламлатӑп. Ахӑртнех, ӑна ҫӗртме уйӑхӗн пӗрремӗш кунӗнче паллӑ туни те ахальтен мар-тӑр, вӑл хаваслӑ ҫу тата ачасем тахҫантанпах чӑтӑмсӑррӑн кӗтекен каникул кунӗсем пуҫланнине систерет.

Ача – ҫыннӑн чи хаклӑ пуянлӑхӗ. Пирӗн шанчӑкӑмӑр, шухӑшсемпе ӗмӗтсем ҫитӗнекен ӑрупа тачӑ ҫыхӑннӑ. Раҫҫейпе Чӑваш Ен пуласлӑхӗ те шӑпах унран килет.

Пирӗн республикӑра ача амӑшӗпе ачалӑх институтне ҫирӗплетесси патшалӑх политикин тӗп ҫул-йӗрӗсенчен пӗри пулса тӑрать. Медицина пулӑшӑвӗн пахалӑх шайӗ ӳсет, ача ҫуратмалли ҫуртсене хальхи йышши хатӗр-хӗтӗрпе пуянлатнӑ, иккӗмӗшпе виҫҫӗмӗш тата ун хыҫҫӑнхи ачасем ҫуралсан пурлӑх енчен пулӑшу памалли программӑсем пурнӑҫланаҫҫӗ.

Юлашки 20 ҫул хушшинче республикӑра пуҫласа ача сачӗсем тума тытӑннӑ тата 2015 ҫул тӗлне эпир шкулчченхи ача-пӑча учрежденийӗсенчи черет ыйтӑвне туллин татса пама палӑртатпӑр.

Йышӑннӑ мерӑсене пула Чӑваш Енре нумай ачаллӑ ҫемьесен йышӗ ӳсрӗ. 2012 ҫулта, юлашки ҫирӗм ҫул хушшинче каллех пуҫласа, республикӑра халӑх хӑй халлӗн ӳснине шута илнӗ.

Правительство ачасем ҫирӗп сывлӑхлӑ ӳсчӗр, паха пӗлӳ илччӗр, вӗсен спортпа туслашма, пултарулӑх енӗпе ӗҫлеме мӗн пур май пултӑр, ӑс-хакӑлпа кӑмӑл-сипет тӗлӗшӗнчен йӗркеллӗ аталанччӑр тесе мӗн кирлине пурне те тума тӑрӑшать. Чӑваш Ен ачисем лайӑх ҫынсем пулса ҫитӗнессе, пурнӑҫра пысӑк ҫитӗнӳсем тума пултарасса, хамӑр ҫуралса ӳснӗ ҫӗре тата та илемлӗрех те пуянрах тӑвасса шанса тӑратӑп.

Республикӑра пурӑнакансене пурне те ҫирӗп сывлӑх, ырӑ шанӑҫ, харпӑр хӑйӗн вӑйне шанма, юрату, телей тата ырлӑх сунатӑп!

Чӑваш Ен Пуҫлӑхӗ                                                                                  М.Игнатьев

Дорогие соотечественники!

От всей души хочу поздравить вас с замечательным солнечным праздником – Международным днем защиты детей. Наверное, неслучайно он отмечается первого июня, знаменуя собой начало лета и больших каникул.

Ребенок – самое дорогое, что может быть у человека. В подрастающем поколении - наши надежды, мысли и чаяния. Именно с ним связывается будущее России и Чувашии.

Приоритетным направлением государственной политики в нашей республике является укрепление института материнства и детства. Повышается уровень медицинской помощи, родильные дома оснащаются современным оборудованием, реализуются программы материальной поддержки при рождении второго, третьего и последующих детей.

Впервые за последние 20 лет в республике начали строиться новые детские сады, и в 2015 году мы полностью решим проблему очередей в детские дошкольные учреждения.

Благодаря комплексу мер в Чувашии увеличилось количество многодетных семей. В 2012 году, опять-таки впервые за последние двадцать лет, в республике зафиксирован естественный прирост населения,

Правительством делается все, чтобы юные жители были здоровы, получали качественные знания, имели все условия для занятий спортом, творчеством, духовно и нравственно развивались. Я уверен, что дети Чувашии вырастут достойными людьми, смогут добиться больших успехов, сделают нашу родину еще красивее и богаче.

Желаю всем жителям республики крепкого здоровья, оптимизма, веры в свои силы, любви, счастья и благополучия!

Глава Чувашии                                                                                 М.Игнатьев